Hírek
A Prométheusz’22 című magyar, román, szlovén és angol nyelvű előadás a 10. Színházi Olimpia keretében június 20-án a budapesti Thália Színházban, illetve június 22-én a Gyulai Várszínház Nyári fesztiválján lesz látható Tompa Gábor rendezésében. Az Európai Színházi Unió Katasztrófa projektjének a keretében létrejött előadást a kolozsvári közönség az idei évadban június 18-án láthatja.
„A Kolozsvári Magyar Színházban Tompa Gábor rendező által kigondolt és színre vitt posztmodern előadás, a Prométheusz ’22 a szélsőségesen kortárs világunk durva valóságát tárja elénk: a kínzás medikalizálása, az éhínség okozta világméretű katasztrófák, szegénység, mocsok, mindenféle kórság, háborús atrocitások, fegyverkezés a mindennapokban, a kukkolássá silányított sajtó, az urambátyám-viszony szüntelen nyomósításának hivatalos teatralizálása (minden lehetséges szintre kivetítve).” – írja az elődásról Ruxandra Cesereanu a Teatrul Azi-ban.
Az előadás, a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a Konstancai Állami Színház és az SNT Drama Ljubljana közös produkciójaként jött létre, bemutatója 2022 júliusában volt Kolozsváron, tavaly októberben Ljubljanában játszották hét alkalommal, majd idén januárban kétszer volt látható Konstancán. Az Európai Színházi Unió Katasztrófa projektjének csúcspontjaként az előadás a portói São João Nemzeti Színház és az Európai Színházi Unió által szervezett Finisterra elnevezésű seregszemlén is részt vett, de szerepelt a 8. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál programjában is.
Az előadásban Igor Samobor, Domen Novak, Eva Jesenovec (SNT Drama Ljubljana), Cătălina Mihai, Florin Aioane, Ecaterina Lupu, Mirela Pană, Dana Dumitrescu (Konstancai Állami Színház), Viola Gábor, Dimény Áron, Kiss Tamás, Pethő Anikó, Román Eszter, Bogdán Zsolt, Vindis Andrea, Kántor Melinda (Kolozsvári Állami Magyar Színház) látható.
Az előadás létrehozásában közreműködött: Erwin Șimșensohn (a rendező munkatársa), Carmencita Brojboiu (díszletelemek és jelmezek), Vasile Șirli (zeneszerző), Kali Ágnes (dramaturg), Sinkó Ferenc (koreográfus), Radu Daniel (videóművész), valamint Bocskai Gyopár (látványtervező asszisztens).
-
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét. -
Interjúk
„Olyan nyugalmat és felszabadultságot máskor nem érzek, mint éneklés közben”
Mezei Kinga színész, rendező, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője. Legutóbbi rendezése a Hidegpróba Sziveri János költő és Benes József képzőművész életéből és alkotásaiból inspirálódik. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Tragédia (Oidipusz éneke) – Világpremier
Szophoklész tragédiát írt, nem drámát – állítja a rendező. A tragédia szakrális forma. Amit hét színésszel: nem pszichológiai elemzésekre épülő dialógusokból formál meg az író-rendező. A kórusszerű vagy szóló dalok, a szakrális zeneiség, a költői tér és fények adják a teátrális formát. Az archaikus szöveg is a – szárd eredetű – Alessandro Serráé, ugyanő tervezte a díszletet, fényeket, ruhákat is. Szegő György