Színházak
Szabadkai Népszínház Szerb Társulat
- 2012/2013
- 2008/2009
Borisav StankovićKoštana
- KoštanaElor Emina
- GrkljanMarko Makivić
- SalčeSnežana Jaksić
- Hadži-TomaLjubiša Ristović
- KataSuzana Vuković
- StojanSrđan Sekulić
- StanaJelena Mihajlović
- MitkaBranko Lukač
- ArsaVladimir Grbić
- MagdaKristina Jakovljević
- RendőrZoran Bučevac
- rendezőUrbán András
- díszlettervezőMarija Kalabić
- jelmeztervezőMarina Sremac
- szövegkönyvUrbán András
- zeneszerzőIrena Popovic
- dalszerzőStanislav VinaverStevan Vladislav Kaćanski
- dalszerzőMilorad Petrović- SeljančicaNataša IlićJovan Đorđević
- lektorNataša Ilić
- súgóVesna Suvorova
- ügyelőIgor Lerić
- zenészifj. Kucsera GézaPešikan BalšaLakatos Mátyás
A Koštana című előadás Urbán András rendező és a Szabadkai Népszínház Szerb Társulata közötti együttműködés negyedik állomása.
A korábbi, sikeres és díjazott előadások a Sabirni centar (Gyűjtőközpont), a Banović Strahinja és a Julius Caesar voltak. Mint minden alkalommal, ismét bebizonyosodott, hogy a társulat kísérletező kedve, fegyelme és odaadó munkája Urbán sajátos, csak rá jellemző színházi poétikájával vegyítve abszolút nyerő kombináció.
Olyan előadást láttunk, amelyet Urbán András értő és ihletett kézzel irányított, a szabadkai színészek pedig hihetetlen energiával játszottak el. Ez az előadás megmutatta, hogy mi is valójában az autentikusan posztdramatikus struktúrájú ÚJ színház. Bizonyos, hogy egy újfajta modernitás színházi érájának a kezdetét fémjelzi, és megérdemli, hogy bármely európai színpadon eljátsszák. Hiszem, hogy mindenhol remekműként fogadnák. Bravó! Goran Cvetković (Belgrádi Rádió 2)
A Szabadkai Népszínházat 1945-ben alapították. Keretei közt két színtársulat létezik: a szerb és a magyar társulat.
A színház ma egyetlen helyiségben, a Jadran Színpadon működik, mert 2007-ben megkezdődött, s azóta sem fejeződött be az eredeti színházépület újjáépítése.
2013. április 30-án a kormány nemzeti jelentőségű kulturális intézmény státusra emelte a Szabadkai Népszínházat. A gazdasági válság közepette, és annak ellenére, hogy a színészek az előadásokat eredeti színházi épületen kívül játsszák, az intézmény rangos szakmai díjakat hoz haza számos fesztiválról.
Mindenkinek joga van az élethez, a szabadsághoz és a személyi biztonsághoz. (Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata)
„Hátrányos megkülönböztetés” és „hátrányosan megkülönböztető bánásmód”: minden indokolatlan, nyílt vagy rejtett módon történő különbségtétel vagy megkülönböztető bánásmód, illetve mulasztás (kirekesztés, korlátozás vagy előnyben részesítés) személyekkel vagy csoportokkal, valamint családtagjaikkal vagy a hozzájuk közel álló személyekkel szemben: fajuk, bőrszínük, származásuk, állampolgárságuk, nemzeti hovatartozásuk vagy etnikai származásuk, nyelvük, vallási vagy politikai meggyőződésük, nemük, nemi identitásuk, szexuális irányultságuk, vagyoni helyzetük, genetikai sajátosságaik, egészségi állapotuk, fogyatékosságuk, házastársi és családi státusuk, büntetett előéletük, életkoruk, külső tulajdonságaik, politikai, szakszervezeti és más szervezetekben betöltött tagságuk, valamint bármilyen más tényleges vagy feltételezett személyes tulajdonságuk alapján. (A Szerb Köztársaság diszkriminációellenes törvénye)
Mindenki egyenlő, és az egyéni jellemzőktől függetlenül egyenlő bánásmódot és egyenlő jogvédelmet élvez. Mindenki köteles tiszteletben tartani az egyenlőség elvét, illetve a diszkrimináció tilalmát. (A Szerb Köztársaság diszkriminációellenes törvénye)
Az előadás hossza: 80 perc szünet nélkül