Színházak
Béjart Ballet Lausanne
- 1996/1997
Maurice BéjartBallet for Life / Balett az életért
- Szereplő (bemutató)Gil RomanGregor MetzgerChristine BlancKoen OnziaJuichi Kobayashi
- Szereplő (felújítás)Oscar ChacónJulien FavreauKeisuke NasunoElisabet Ros KaterinaShalkina Masayoshi Onuki
Zene: Queen
- koreográfusMaurice Béjart
- jelmeztervezőGianni Versace
- zeneWolfgang Amadeus Mozart
- fénytervezőClément Cayrol
- jelmez kivitelezésHenri Davila
- fényDominique Roman
- videóvágásGermaine Cohen
90 éve született és 10 éve halt meg a „20. század balettjét” megteremtő, rendkívül nagyhatású balettművész-koreográfus, Maurice Béjart. Az általa alapított, és a mester halála óta is töretlenül működő Béjart Ballet Lausanne az idei év előadásait e kettős évfordulóhoz, valamint a társulat fennállásának 30 éves jubileumához köti, megemlékezve a kortárs balett kiemelkedő alakjáról és újítójáról, valamint legszebb és legnagyobb hatású koreográfiáiról, amelyekkel máig világszerte turnézik a társulat.
A húsz éve bemutatott Ballet for Life című komplex táncmontázsával Béjart olyan neves, fiatalon meghalt művésztársak előtt tiszteleg, akik a maguk idejében maradandó értéket alkottak. A társulat egyik legsikeresebb előadásában megidéződik a fiatalon elhunyt táncos, Jorge Donn alakja, zenei alapját pedig egy meglepő párosítás, a csupán 35 évet élt Mozart néhány zongoradarabja, valamint a 45 évesen elhunyt Freddie Mercury utánozhatatlan hangján megszólaló Queen-dalok adják. Az előadás utólagosan a táncosok különleges kosztümjeit tervező Gianni Versace világhírű divat- és jelmeztervezőnek is emléket állít, akit nem sokkal az előadás bemutatása után merénylet áldozata lett.
A Ballet For Life mégsem szomorú hangulatú előadás, hanem az életigenlés balettje, amely az ifjúságról és reményről szól, hiszen: „The show must go on.”
A Margitszigeti Szabadtéri Színpadon megvalósuló előadás csatlakozik a produkció üzenetéhez, és a Béjart Ballet Lausanne meghívásával a valaha élt egyik legnagyobb koreográfus előtt tiszteleg születésének és halálának jubileumi évfordulóján. A társulat először lép fel a Margitszigeten, folytatva a világhírű balett-társulatok bemutatásának sorát.
„Valamivel több mint harminc évvel ezelőtt Berlioz bombarobbanások és gépfegyverek hangjával átlyuggatott, meghökkentő zenéjére egy nem mindennapi Lőrinc barát így kiáltott Jorge Donn és Hitomi Asakawa felé: „Szeretkezzetek, ne háborúzzatok!”
Gil Roman, aki ma annyi idős, mint az én Romeo és Júliám, olyan táncosok gyűrűjében, akik sohasem látták ezt a darabot, így válaszol: „Azt mondtátok, szeretkezzünk, ne háborúzzunk. Szeretkeztünk. De miért lépett a szerelem háborúba ellenünk?”
Ez már annak a fiatalságnak a panaszkiáltása, amely számára a szerelem általi halál hozzátartozik azokhoz a háborúkhoz, amelyek az úgynevezett utolsó világháború VÉGE óta szakadatlanul zajlanak.
Balettjeim találkozások a zenével, az élettel, a halállal, a szerelemmel, és mindazokkal, akiknek az élete és munkája bennem életre kelt. A táncos, aki nem lehetek többé, minden alkalommal új életre kel azon táncosok által, akik túlnőnek a színpadi alak által körülhatárolt formán.
A Balett az életért egy, a Queen zenéjére szőtt szerelmi affér. Lelemény, erőszak, humor, szenvedély. Szeretem ezt az együttest. Inspirálnak és vezetnek, néha a senkiföldjén át, oda, ahová egyszer mind eljutunk, és ahol, ebben biztos vagyok, Freddie Mercury négykezest játszik Mozarttal.
Egy reménytelen, mégis optimista balett a fiatalságról és a jövőről. Hiszek abban, hogy “the show must go on”, ahogy a Queen is megénekelte.” Maurice Béjart
1996. 12. 15. Salle du Métropole, Lausanne, 1996. december 15. – Felújítás:Teatro Comunale, Vicenza, 2008. március 8.